Chłodzenie jest procesem, bez którego wiele urządzeń po prostu nie mogłoby funkcjonować. Wbrew pozorom w otoczeniu każdego człowieka takich maszyn znajduje się bardzo dużo. Schładzaniem można nazwać proces, w którym zapobiega się wzrostowi lub obniżeniu temperatury w konkretnym układzie. Wszyscy wiemy, jak łatwo mogą nagrzewać się chociażby urządzenia mechaniczne.
Niemal zawsze w takich sprzętach znajdują się chłodnice, czyli urządzenia, które większość z nas kojarzy raczej z samochodów i innych pojazdów. Jakie maszyny najczęściej należy chłodzić? Przeważnie są to wszelkiego rodzaju silniki spalinowe, sprężarki maszyn elektrycznych, a także transformatory układów elektronicznych.
Chłodnice natomiast same w sobie mogą przyjmować rozmaite postaci i są modyfikowane w zależności od tego, jakie są potrzeby wybranych układów. Przeważnie łączy je jednak jedna cecha. Najczęściej ich wnętrze współtworzą pionowe kanaliki, przez które przepływa na przykład powietrze. W różnych chłodnicach stosowane są też różne czynniki chłodzące. W jednych może być to właśnie powietrze, w innych płyn i to właśnie one występują najczęściej.
Co zaś jeszcze dotyczy budowy, nierzadko powiększa się ich powierzchnię wymiany ciepła za pomocą dodatkowego ożebrowania. Należy w tym miejscu również wspomnieć, że chłodnica jest rodzajem wymiennika ciepła. Jej przeciwieństwem jest nagrzewnica, której zadaniem jest ogrzewanie płynu roboczego. Podstawowe przykłady układów chłodzenia to chociażby chłodzenie wodne, silnikowe, wodne chłodzenie chipsetów, jak również chłodnie kominowe.