Każde urządzenie, które ma służyć do chłodzenia, a więc wszystkie chłodnice muszą być wyposażone w sprężarkę. To dzięki niej urządzenie działa prawidłowo, a więc pozwala schłodzić pomieszczenie czy urządzenie, w którym jest stosowane. Sprężarki stosowane w chłodnicach różnią się między sobą pod wieloma względami. Podstawowe różnice wiążą się z różnicami w ich budowie.
Sprężarki można podzielić na dwa typy podstawowe: wyporowe i przepływowe. Wśród wyporowych wyróżniamy sprężarki tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, Roots i łopatkowe. Wśród przepływowych możemy zaś wyróżnić sprężarki promieniowe, diagonalne, osiowe, wirowe i Comprex. Spośród wyżej wymienionych najczęściej stosowane są sprężarki tłokowe. Możemy je znaleźć w wielu urządzeniach użytku domowego (chłodziarka, wentylator), ale także w przemyśle np. jako napęd szlifierek, wiertarek czy narzędzi pneumatycznych.
W niektórych przypadkach należy uzyskać wysokie ciśnienia gazu. W tym celu nierzadko stosuje się sprężanie międzystopniowe, przede wszystkim w celu zaoszczędzenia energii koniecznej do uzyskania gazu i wysokim ciśnieniu. Wówczas wstępnie sprężony gaz przepływa przez chłodnicę międzystopniową, a następnie jest dalej sprężany w kolejnej części urządzenia.