Witaminy są nam potrzebne przez cały rok, jednak niektóre z nich są trudniej dostępne w konkretnych okresach. Można to zaobserwować, między innymi, na przykładzie witaminy C. W swej naturalnej postaci występuje głównie w owocach. Jako, że okres ich zbiorów przypada w Polsce tylko na część roku, trudno zdobyć je późną jesienią i zimą. Z tego powodu, na masową skalę importowane są owoce cytrusowe. Przywożone do kraju z państw położonych w klimacie podzwrotnikowym, zawierają wiele witaminy C, która wzmacnia nasz układ odpornościowy. Poza wartościami zdrowotnymi, cytrusy charakteryzują się też wspaniałym smakiem.
Do najpopularniejszych owoców tego typu należą cytryny stosowane głównie jako dodatek do herbat i deserów, a także pomarańcze, mandarynki, limonki i grejpfruty. Jako, że są one zbierane tuż po osiągnięciu stanu dojrzałości, należy je prawidłowo przechowywać, by dotarły na miejsce swojego przeznaczenia nie tracąc wartości odżywczych i nie psując się. Odpowiednie warunki opierają się głównie na zapewnieniu owocom temperatury dostosowanej do ich wymagań. Nie może ona być zbyt wysoka, ponieważ wtedy zaczną gnić lub pleśnieć. Natomiast przesadny chłód może spowodować ich przemarznięcie, które w efekcie również sprawi, że staną się niezdatne do spożycia.
Dlatego od chwili zbioru, aż do wyładunku w miejscu docelowym, owoce cytrusowe powinny być przechowywane w specjalistycznych chłodniach. Są to profesjonalne, spożywcze chłodnice, które umożliwiają ustawienie konkretnej temperatury odpowiadającej potrzebom poszczególnych gatunków. Dzięki temu, produkty mogą przebyć tysiące kilometrów pozostając zdrowe, soczyste i smaczne.