Chłodnice i inne urządzenia wykorzystywane w przemyśle

Tu urządzenia chłodnicze są niezbędne

Jeśli zostalibyśmy zapytani o to, gdzie zastosowanie mogłoby znaleźć chłodnictwo, większość osób wskazałaby pewnie przemysł spożywczy, w którym na każdym etapie, od produkcji, poprzez transport aż do sprzedaży w sklepie, produkty przechowywane są w specjalnych warunkach, gdzie najważniejsze staje się utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury. Tu urządzenia chłodnicze są więc niezbędne.

Silnikach mocowane są k chłodnice, przystosowane

Kolejnym działem, w którym chłodnictwo znajduje zastosowanie, jest przemysł motoryzacyjny. Do produkcji samochodów, zarówno ciężarowych, dostawczych i osobowych, wykorzystuje się urządzenia chłodnicze. Przy silnikach montowane są obowiązkowo chłodnice, przeznaczone do chłodzenia rozgrzanego pracą silnika. Dodatkowo, w wielu przypadkach w samochodach montowana jest także klimatyzacja, która zapewnia kierowcy i pasażerom przyjemny chłód, tak potrzebny zwłaszcza w upalne dni.

Chłód niezbędny produkcji

Jeśli by się bardziej zastanowić, okazałoby się, że chłodnictwo sprawdza się także w przemyśle farmaceutycznym. W laboratoriach urządzenia chłodnicze wykorzystywane są przy obróbce substancji. Chłód jest niezbędny przy produkcji i przewożeniu leków.

Kolejnym działem stałby się transport chłodniczy - chłodnie na statkach przewożących ropę naftową czy gaz, kutry rybackie, a nawet statki przewożące produkty spożywcze drogą morską. W tych przypadkach, oprócz chłodnic przy silnikach, przydają się agregaty chłodnicze, chłodziarki, mroźnie, wytwornice lodu czy chillery.

Szeroko pojęte chłodnictwo znajduje swoje zastosowanie także przy aranżowaniu atrakcji dla dzieci i młodzieży. W oparciu o agregaty chłodnicze mogą przecież funkcjonować lodowiska i stoki zjazdowe.

Górnictwie wspiera

Chłodnictwo znajduje zastosowanie także w innych gałęziach przemysłu, zwłaszcza w kopalniach, gdzie jego rola jest nie do przecenienia. Górnictwo w Polsce jest wciąż prężnie rozwijającą się gałęzią przemysłu. To na górnictwie opiera się nasze ogrzewnictwo, dzięki wydobyciu węgla służącego za materiał opałowy.

Pokłady węgla w Polsce nie są jednak nieograniczone, co sprowadza się do konieczności kopania na coraz niższych poziomach. W związku z tym, trzeba zadbać o to, by pracujący na niskich kondygnacjach górnicy mieli zapewniony dostęp do świeżego powietrza.

Znaczące staje wyliczenie, niebywale ściany kopalni

Wymogi dotyczące bezpieczeństwa pracy nakazują właścicielom kopalni zadbanie o to, by do pracujących w tak trudnych warunkach górników, docierało niezanieczyszczone pyłami powietrze. Aby jednak możliwe było założenie instalacji klimatyzacyjnej w kopalni, należy najpierw sporządzić stosowne wyliczenia i stworzyć projekt. Istotne staje się wyliczenie, jak bardzo ściany kopalni zostaną obciążone przez zamontowany system.

Ustawicznie używanym sposobem chłodzenia

Ważniejsze niż system klimatyzacji jest bowiem bezpieczeństwo, które, przy zbyt dużym obciążeniu ścian, może być zagrożone. Najczęściej stosowanym sposobem chłodzenia w kopalniach jest montowanie systemów klimatyzacyjnych z agregatami lokowanymi na powierzchni.

Glikol dobrze znany, kierowcom

Dobrym rozwiązaniem jest także system swobodnego chłodzenia, tak zwany free-cooling, działający w oparciu o wykorzystanie glikolu jako medium chłodzącego. Glikol jest dobrze znany, zwłaszcza kierowcom samochodów, którzy używają go jako płynu do chłodnic w samochodach.

Ma konkretne zastosowania

Jest bardzo wydajny jako czynnik chłodniczy i - w przeciwieństwie do wody - nie zamarza przy ujemnych temperaturach. W innych dziedzinach przemysłu, częściej stosuje się takie czynniki jak amoniak, freon czy dwutlenek węgla. Każdy z nich ma konkretne zastosowania.